
Nyári esküvő – Mit vegyen fel a násznép?
Egyre divatosabb manapság, hogy az esküvőkön az ifjú pár feltünteti a meghívón, hogy milyen dress code-ot vár el a meghívottaktól. Ez esetben nincs nehéz dolgunk a ruha kiválasztásánál. Azonban, ha ez nincs megszabva, lehetőségeink tárháza végtelen, de nem szabad figyelmen kívül hagyni pár íratlan szabályt, amit illik egy ilyen neves eseményen betartani vendégként.
Vannak alapvető aranyszabályok azzal kapcsolatban, hogy mit NE vegyünk fel egy esküvőre, viszont azt, hogy mit viseljünk, arra csak általánosságban vannak receptek, mert nyilván számít az évszak, vagy éppen az aktuális divat, színtrend, de akár az esküvő tematikája is. Az alábbiakban mi most megpróbáltunk összeszedni pár tippet, hogy mégis legyen kiindulópont, hogy egy nyári esküvőn miben is jelenjünk meg vendégként.
Első körben váltsunk pár szót arról, hogy milyen általános esküvői dress code-ok vannak. Ha ezeket látod feltüntetve a meghívón, tudd mit jelentenek:
Casual (lazán elegáns)
Ebben az esetben nincsenek megkötések, ránk bízzák, hogy mit viseljünk. Hölgyek és urak terén is szinte bármi viselhető, de tiszteljük meg a többi vendéget és az ifjú párt azzal, hogy kerüljük a sportos, hétköznapi darabokat, és igyekezzünk a kifinomultabb darabok közül válogatni. Összességében legyen hétköznapi, de annyira azért ne, mintha a boltba ugranánk le bevásárolni. Egy szoknya vagy csinos nadrág és elegáns felsővel, vagy egy jó szabású alkalmi ruha biztosan megfelelő választás lehet. Férfiaknál pedig egy sportzakó casul ing kombináció lehet a nyerő. Mindenképp kerüljük a kirívó, nagy mintás darabokat!
Smart casual
Ebben az esetben gyakorlatilag nincsenek megkötések. A mindennapi öltözködésünk elegánsabb vonalát akarja megragadni. Ilyenkor is tanácsos ugyanakkor kerülni a túl sportos ruházat viselését, mint a farmert és sportcipőt. Férfiaknak szövetnadrág inggel, illetve zakóval, nőknek elegáns nadrág blúzzal ajánlott. A Smart casual Casual chic néven is ismert.
Semi Formal/ Formal (alkalmi)
Ha ezt látjuk a meghívón, akkor azt is érdemes megnézni, mikor kezdődik maga az esküvő, hiszen a Semi Formal viselet 18.00 előtt és után mást-mást takar. Ha este hat óra előtt kezdődik, akkor elegánsabb, ha viszont hat után, akkor pedig ünnepélyesebb viseletet jelent. Uraknak 18 óra előtt öltöny, utána pedig sötét öltöny és nyakkendő az elvárás. A hölgyek számára 18 óra után a koktélruha vagy estélyi a legfőbb viselet. A koktélruha általában klasszikus kis fekete ruha, de nyugodtan elengedhetjük a fantáziánkat színek terén. 18 óra előtt azonban a hölgyek számára is az elegánsabb viselet a követendő. A kiegészítők tekintetében szinte minden megengedett.
Coctail
Az egyik legnépszerűbb esküvői dress code választás, ugyanis ezzel könnyedén megtalálhatjuk az egyensúlyt az elegáns és a kényelmes viselet között. A hölgyeknek térdig érő vagy midi ruhát tanácsos viselni, míg a férfiaknak öltönyt és nyakkendőt. És ne felejtsd, a menyasszonyt nem ér túlragyogni!
Black tie
A hölgyek elegáns nadrágkosztümöt is viselhetnek vagy kifinomultabb koktélruhát, de alapvetően olyan földig érő ruhát foglal magában, amely nem engedi láttatni a bokát. Az uraknak kötelező a szmoking, hozzá pedig csak és kizárólag fekete csokornyakkendő és lakkcipő dukál.
White tie
Ez a dress code kifejezés a legelegánsabb, legkifinomultabb esküvők, események meghívóján szerepel. A hölgyeknek földig érő estélyit kell viselniük, elegáns ékszerekkel, magassarkúval és kis retiküllel. Az uraknak pedig frakkban kell megjelenniük, fehér mellénnyel és csokornyakkendővel.
... és most pár mondat arról, hogy
MIT NE VEGYÜNK FEL ESKÜVŐRE?
Nőként felejtsük el:
- a fehéret és az ekrüt, vagy ezek bármilyen árnyalatát – hiszen ez a szín a menyasszonyt illeti. Ha valamiért mégis szeretnéd ezt a színt viselni, keress olyan darabot, amelyben a nagy minták dominálnak, és nem túl hangsúlyos a fehér.
- a pirosat – ez ugyanis a menyasszony színe – akkor is, ha nem ilyen színű menyecskeruhát választ. Illik elkerülni. Ha mégis ragaszkodunk ehhez a színhez, válasszunk piros színű kiegészítőt, rúzst.
- a feketét – hacsak a dress code nem kívánja másként, ez a szín is kerülendő az esküvőkön, hiszen kultúránkban a fekete a gyász színe. Válasszunk inkább sötétebb árnyalatú darabokat, mint a sötétkék, sötétzöld, bordó vagy a sötétlila.
- a flitteres, túlcsillogó darabokat – egy esküvő nem a diszkó szettek helye, így az ilyen ruhákat hagyjuk meg egy más alkalomra.
- a túl rövid, kihívó ruhákat – azt hiszem ezt nem is kell túlzottan kivesézni, hiszen egy esküvőn senki sem szeretne közönséges lenni.
- a csillogó tiarákat, hatalmas feltűnő kiegészítőket – ahogy már említettük, ez a nap a menyasszonyé, ne akarjuk túlharsogni az ő megjelenését!
- a koszorúslány szettet – jobb, ha előre megtudakoljuk, milyen színű lesz a koszorúslányok ruhája, hogy még véletlenül se öltözzünk össze velük!
Összességében, ne akarjunk szebbek lenni a menyasszonynál. Ez az ő nagy napja, a cél, hogy minden szempár rá szegeződjön az egész ünnepség folyamán!
Férfiként kerüljük:
- a zakó póló, farmer kombót! – Legyen akármilyen laza is az esküvő, legalább egy csinosabb inget, vagy egy elegánsabb nadrágot válasszunk, egy egyszínű v-nyakú póló még beleférhet, ha a zakó és a nadrág, valamint a cipő elegáns, de egy jobb ing mindenképp a legcélszerűbb választás.
- a vőlegény öltözéket – az ekrü mellény, nyakkendő, csokornyakkendő kerülendő, hiszen ezeket általában a vőlegény viseli. Akkor is kerüljük, ha biztosra tudjuk, hogy nem ilyen a szettje, hiszen nem szeretnénk, ha összekevernének minket a vőlegénnyel
- a tréfás vagy nagy mintás nyakkendőket – talán ezt részleteznünk sem kell, hogy miért.
- a színes zakókat – lehet, hogy van egy jó szabású piros zakónk, de ezt tartogassuk más eseményekre. Különben is a piros a menyasszony és a vőlegény színe. Egy ilyen szettben tutira kitűnnénk a tömegből, de egy szerettünk nagy napján talán semmiképp sem ez a célunk. Ugye?!
- a kordbársonyt – csak abban az esetben fogadható el, ha egy olyan a tematikára épül, amibe ez bőven belefér, egyéb esetekben semmiféleképpen nem ajánljuk.
- a háromnegyedes vagy rövidnadrágot, lenvászon illetve nyári nadrágot! – Nincs az a nyári hőség, ami miatt belefér az esküvői viseletbe, hacsak nem tengerparti esküvőről vagy kifejezetten ilyen tematikájú laza esküvőről beszélünk.
Összességében, ne akarjunk szebbek lenni az ifjú párnál. Ez az ő nagy napjuk, a cél, hogy minden szempár rájuk szegeződjön az egész ünnepség folyamán!
Egy másik dilemma:
- Mit vegyünk fel örömanyaként?
Minden anya életében hatalmas öröm, ha a gyermeke megnősül vagy férjhez megy. Ugyanakkor a nagy nap kitűzése után éppolyan dilemmába találják magukat, mint a menyasszonyok: mit viseljenek az esküvőn, hogy kiríjon a többi vendég közül, ugyanakkor ne harsogja túl a menyasszonyt.
Egyes országokban szokás volt, hogy az örömanyák kalapot viseltek a gyermekük esküvőjén. Ez sokszor aztán versengésbe tört ki a menyasszony és a vőlegény édesanyja közt, hogy kinek nagyobb, szebb, feltűnőbb a kalapja. Nálunk, Magyarországon nem terjedt el ez a fajta divat.
Na, és akkor mégis mit viseljen az örömanya? Színek tekintetében rá is vonatkoznak az esküvőn tabusított színek: A fehér egyértelműen a menyasszony színe. Tilos a fekete, mert az a gyász színe, és az esküvőn az örömnek van helye. Tilos a piros, mert az a menyasszonyból asszonnyá érő nő jelképe (a szüzesség elvesztésének a színe a vörös, az ifjú asszonyt illető, perzselően pikáns szín). Ezért piros a menyecskeruha. A sárgát se ajánlják úgy általában, mert a sárga az irigység színe, és egy esküvőn nincs helye az irigy gondolatoknak.
Helyettük nagyon nyerő és trendi szín a lila, a kék (akár sötét-, akár királykék), és a pasztellszínek. De mindenekelőtt aranyszabály: A menyasszonyt tilos túlharsogni!
Az ékszerek területén se illik lekörözni a menyasszonyt. Tulajdonképpen a szolid csillogású gyöngyön kívül nem nagyon illik más az örömanya nyakára. Ha lehet, kerülje el minden örömanya a feltűnően nagy arany- vagy ezüstékszereket, a strasszokat, a monumentális bizsukat is. Se nyakban, se dekoltázsban, se kézen nem illik drabális darabokkal esküvőn megjelenni – örömanyaként meg pláne!
A „kevesebb több” elve alapján érdemes eljárni.
Ez az elv vonatkozik a dekoltázsra és a szoknya hosszára is. Ez a nap akkor is a menyasszonyról, az ő szépségéről szól, ha esetleg az örömanya vagy örömanyák is magukra vonják még a férfitekinteteket. A diszkrét szépség felcsillantása a legalkalmibb, legszebb trend ezen a napon, az örömanyák mosolya és örömkönnyei mellett.
Források :
- https://kastelyszirak.hu/eskuvoi-dress-code-mit-viseljunk-mit-ne-viseljunk-vendegkent-egy-eskuvon/
- https://www.heilemann.hu/dress-code/
- https://egy.hu/stilus/oromanya-a-nagy-kalap-mar-nem-kotelezo-de-milyen-legyen-a-ruha-110767#